Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měl by Miloš Zeman vyhrát prezidentskou volbu?

10. 06. 2017 14:00:24
Mnozí hlasitě vykřikují, že by ve vlastním zájmu ze zdravotních důvodů kandidovat neměl. Otázkou ale je, zda to opravdu je zájem Miloše Zemana nebo spíš zájem těch kruhů, které ho z duše nenávidí a jeho vítězství si nepřejí...

Tím nechci říci, že to vítězství je "ložené", to ne. Takových předpokladů už bylo a nakonec to dopadlo zcela opačně. Posledním zářným příkladem je samozřejmě britská premiérka Tereza Mayová, kterou nikdo nenutil vypsat předčasné volby.

Ona to ovšem, s nějakým plánem v hlavě, udělala a v důsledku svého rozhodnutí si pohoršila. Otázkou tak je, co se může Miloš Zemanovi stát. Nemluví se o tom, ale může, samozřejmě zemřít. A také zemře, což ostatně každý z nás.

Trochu odbočím a vzpomenu na reportáž z tohoto týdne, kdy polský dispečer záchranné služby na hysterčení muže, který kvůli svému příteli volal záchranku, sdělil, že ano, možná tedy ten muž zemře, což se nakonec i stalo.

I pro mě je představa, že Miloš Zeman vydrží v tomto pracovním nasazení ještě dalších pět let, dost těžko uchopitelná. Na druhou stranu ale, je nutné, aby prezident takto hekticky pracoval? Není. Je to volba prezidenta Zemana a víme, že je výjimečná.

Ani můj oblíbenec Václav Klaus se takto neštval a dál už, s ohledem na různé nekritické zbožňovatele nebudu raději ani pokračovat. Pan kolega Dvořák píše:

Je neuvěřitelné, kam hloupost může velký tým lidí zavést. Organizátoři problémů si mnou ruce,že to říkali celou dobu a Zeman je zase vítězem. U Zemana se zase projevují Boží mlýny ve vývoji jeho zdravotního stavu. Sledoval jsem zahájení světové výstavy v Astaně a tam si na gestu našeho prezidenta jistě novináři smlsli. To není škodolibost,ale konstatování faktů. I kdyby byl Zeman sebevětší genius,tak by kandidovat neměl. Svůj osobní úkol jistě dobře splnil a vývoj může již směřovat pouze dolů. Jenže Miloš Zeman je jiný.

Zdroj: http://bedrichdvorak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=608489

Upřímně řečeno nevím, v čem je problém. Shlédl jsem záznam (https://www.youtube.com/watch?v=MrXtLDyxp6U) od okamžiku, kdy tam začali pobíhat státníci až do času 23:35/33:06 a Miloše Zemana jsem nespatřil.

Důvod toho je asi jasný, nedokázal by s pobíhajícími držet krok. Dobře. Je tedy důvodem k nezvolení či odvolání prezidenta jeho snížená pohyblivost? Odpůrci MZ řeknou, že jistě a naopak příznivci řeknou, že to hraje malou roli.

Kdyby došlo na nejhorší a nově zvolenému prezidentu by se stav jeho pohybového ústrojí natolik zhoršil, že by musel úřadovat z některých českých lázní se specializací na pohybové ústrojí, třeba Velichovek, stalo by se něco?

Nestalo by se vůbec nic. Prezident má z Ústavy některé nezastupitelné pravomoci, jako jmenovat vládu, jmenovat a odvolávat ministry. Doposud tak činí, a to bez jakýchkoli problémů ze svého sídla a nedejme se mýlit výkřiky a nějaké, dnes už zapomenuté vládní krizi.

Taková krize se podobá tomu, jako srovnávat, že se mi kdysi jednom těsném parkovišti nepovedlo vymanévrovat auto a musel jsem jet domů tramvají se skutečnou krizí, kdy se lámou plechy aut a kosti pasažérů. To si jen Sobotka s Babišem přeměřovali pindíky.

Ten, kdo někdy sportoval nebo jen vyšel nějaký vysoký kopec ví, že po takovém výkonu nebývá jeho forma dobrá. Je unavený, může plést nohama, lehá si nebo alespoň hledá oporu a pro Miloše Zemana jsou prostě ty jeho současné cesty takovým výkonem.

Nicméně to zkraťme. Je něco před polovinou června, takže prezidentská volba je za asi 7 měsíců. A to je čas, kdy by se už měli uchazeči řadit na startovní čáře. I když opravdu horká fáze kampaně začne až na podzim.

Myšlenka, že nový prezident spadne z nebe jako Václav Havel, je prostě mylná. Jednak šlo o zlomový okamžik našich dějin a jednak bylo jméno Václava Havla známé již skoro čtvrtstoletí před rokem 1989. Což u současných protikandidátů MZ prostě není.

Nový prezident musí vzejít nikoli z akademického, uměleckého nebo bookmakerského prostředí, ale z prostředí politického. Ano, Donald Trump byl zářnou výjimkou, ale jeho vůli a nasazení ve volební kampani nesahají současní kandidáti "ani po podrážky bot".

A koho bych si já přál jako prezidenta, kdyby Miloš Zeman nekandidoval? Samozřejmě Václava Klause. A jinak? Zcela nepochybně nějakého politika, protože prezident je politikem a nikoli vědcem, umělcem či jinak.

A na závěr mi prosím dovolte jednu konspirační teorii. Jmenuje se Jiří Paroubek for president. Teď to sice vypadá směšně, ale v roce 2008 při volbě Václava Klause to vůbec směšné nebylo.

Pamatuji se na to jako dnes. Poslankyně Zelených Olga Zubová absentovala a snížila tak kvórum pro volbu Václava Klause. Nakonec to sice nemělo význam, ale to předem nikdo nemohl vědět. A tak pro ni jela poslankyně Džamila Stehlíková a Olga se nechala zapřít.

Dumal jsem dumal, proč taková akce od poslankyně Zelených, kteří mají Václava Klause rádi jako osinu v p*deli a došel jsem k tomuto:

  • Bude li zvolen Klaus, bude úřadovat již jen čtyři roky, ale
  • Bude li zvolen Švejnar, bude úřadovat ještě osm let
  • David Rath byl tehdy naprostým favoritem ČSSD a
  • Kdyby byl v roce 2013 zvolen prezidentem Jiří Paroubek,
  • Pak by šanci na úřad premiéra měl David Rath
  • Manžel Olgy Zubové je malíř a již tehdy byl s Davidem Rathem ve spojení

Jistě, je to poněkud krkolomná konstrukce, to uznávám. Na druhou stranu ale, je někdo schopen nabídnout lepší vysvětlení pro tehdy zcela nepochopitelné chování poslankyně Zubové?

Doplněk:

Historka o Jeanne Calment je velmi půvabná:

Jeanne CalmentováJeanne Louise Calment přechýleně Calmentová je považovaná za nejdéle žijícího člověka, jehož věk byl spolehlivě ověřen. Dožila se 122 let, 5 měsíců a 14 dní. Je jediným člověkem historie, který se prokazatelně dožil více než 120 let.Wikipedie Narození: 21. února 1875,Arles, FrancieÚmrtí: 4. srpna 1997,Arles, Francie

A doplním o info, které jsem se kdysi dočetl a tak si nečiním nárok na absolutní přesnost. Jeanne měla na náměstí v Arles krásnou nemovitost (byt nebo dům), po které toužil místní notář.

A tak tu nemovitost od ní koupil s tím, že ji Jeanne má do doživotního užívání a kromě toho, že ji bude do smrti vyplácet pravidelnou rentu. A milá Jeanne toho notáře o desítky let přežila a ještě vdova po něm ji dle smlouvy musela vyplácet tu rentu.

Prostě, kalkulovat s něčí smrtí se často nevyplácí. To je předmětem mnoha uměleckých děl.

Autor: Jiří Hermánek | sobota 10.6.2017 14:00 | karma článku: 27.75 | přečteno: 883x

Další články blogera

Jiří Hermánek

Kameňáci a Paul Viti. Tak různí a přece stejní - čistokrevná sranda

Dostal jsem do nevůle lidí, kteří se domnívají, že film má jakýsi vyšší smysl. Někdy, občas. Film ale je prostředkem k pobavení národa a k vydělávání peněz. Ničím jiným film není. A občas také může být propagandisticky zneužit.

6.10.2017 v 11:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Jiří Hermánek

Selhaly brzdy? Ne, selhal řidič amatér

Jako přes kopírák se čas od času objeví zpráva a často i tragédie československého a později českého autobusu v cizině. Konkrétně v cizině, v horách. Ať v Rakousku, to nejčastěji, ale i jinde. V Itálii, ve Francii a podobně.

5.8.2017 v 19:32 | Karma článku: 10.86 | Přečteno: 207 | Diskuse

Jiří Hermánek

Strategická triáda prezidenta Miloše Zemana

Klasická strategická triáda jsou jaderné rakety, jaderné ponorky a strategické bombardéry. Mohu se samozřejmě i trochu mýlit a třeba by mě opravil náš NATO generál Petr Pavel, který kdysi jako člen KSČ hájil naší vlast.

1.7.2017 v 9:00 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 331 | Diskuse

Jiří Hermánek

Mě nesqala sovětská vojska, mě sqal socialismus...

A ten zde byl, ať se to komu líbí či nelíbí od roku 1948. A to v neskonale brutálnejší formě než za Husáka. Pokud to přeženu, tak za Gottwalda se věšelo, zatímco za Husáka byla jen šatlava.

26.6.2017 v 13:00 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 633 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Stručný vzkaz všem nevolícím voličům

Je známým faktem, že nízká volební účast nahrává extrémistickým subjektům. Proč? Protože otrávený umírněný volič se na to prostě vykašle, kdežto naštvaný příznivec extrémistů jde a na just jim to tam hodí.

20.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 17.89 | Přečteno: 487 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí pravda a láska, anebo lež a nenávist?

Kdyby bookmakeři přijímali sázky na odpověď na otázku v titulku, vsadil bych směle na vítězství lži a nenávisti. Proč? Protože lídři všech favorizovaných stran nám předváděli především lži, nenávist a osočování svých protivníků.

20.10.2017 v 16:13 | Karma článku: 19.16 | Přečteno: 691 |

Alena Kulhavá

Moji deváťáci zůstali jak opaření stát, když vešli do krypty, kde zahynul Gabčík a Kubiš

Jindy velmi rozverní, na holky, fotbal (ale už i společenské dění a svět) orientovaní habáni zůstali stát, mě i některým z nich zamrazilo a ukápla slza. Proč?

20.10.2017 v 14:55 | Karma článku: 30.34 | Přečteno: 1072 |

Jakub Kouřil

Žebra a maso České republiky

V průběhu plánovaného drancování a vysávání České republiky, už není z čeho brát. Žijeme v prázdné skořápce, v transitní zemí, přes které se přehnalo hejno kobylek. Za sebou zanechaly mezinárodní úmluvy, obchodní smlouvy, zákony..

20.10.2017 v 14:03 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 525 | Diskuse

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 13. - Den, kdy konečně zvítězila pravda a láska....

Podlední díl z cyklu Předvolební pohledy: Tentokrát, jak bude vypadat den, kdy konečně zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí....

20.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 435 | Diskuse
Počet článků 2235 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1353

Inženýr v důchodovém věku, který si důchod krátí psaním krátkých a dlouhých blogů a pozorováním "cvrkotu" kolem.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.