Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákazem alkoholu - přímou linkou k Islámu...

5. 06. 2017 10:10:06
I když alkohol je vlastně arabské slovo (Alkohol pochází ze středolatinského slova alcohol, které bylo převztato z arabského al-k uh l (jinou variantou je al-k uh lul). a vyznavači Alláha prý kdysi chlastali jak o život...

...dokud jim to prorok Mohamed před nějakou bitvou nezatrhl, protože "vožralí jak pytli" by netrefili ani vrata od mešity. Od té doby prý muslimové nepijí a to ani tehdy, kdy alkohol byl "vodou života", eau - de - vie , či aquavit.

Ten název "voda života" vznikl prý proto, protože těžce zranění vojáci, s utrženými končetinami a podobně, často umírali na šok a notná dávka alkoholu šoku zabránila.

Podobný efekt má dnes sebevrah, který, než vyskočí z okna se pořádně nafutruje prášky a ty mu vlastně zachrání život.

Dosti však exkurzí do vzdálenější minulosti a věnujeme se tomu, co jsme my sami zažili a o čem můžeme vypovídat. Pivo, to je tzv "alkohol lite". Člověk už musí požít docela slušné množství, aby byl řádně upraven, o tom žádná.

Naše generace začala pivařit tak ve 14-15 letech. Na zájezdu na vodě, hup tak tři dvanáctky ve Vyšším Brodě a pak hned zpět do tábora. Kuriózní bylo, když jsem ve svých 15 letech utrpěl lehčí úraz na ruce a náš vedoucí jako anestetikum použil dvě Plzně. Vypít.

A to pivečko šlo s námi dál, i když často jsme mu byli nevěrní. Jako pořadatelé na maturitním plese 1964 jsme dosti nevázaně lemtali v Lucerně Gin Fizz, skleničku za 5,50 Kčs a pak se chovali také trochu nevázaně.

Ale v líčení různých kulišáren, které jsme, často pod lehkým vlivem alkoholu spáchali, nehodlám pokračovat. Bylo to stále totéž a většinou nám bylo velmi dobře, ovšem ráno také velmi špatně. To se ale stává běžně.

Na toto téma mě přivedl článek pana Oldřicha Šrámka:Opakovaná lež se stává běžnou pravdou, kdy celkem šikovně, leč naprosto nepřesně, argumentuje tím, že stát nás stále obelhává o tom, kolik stojí léčení pacientů s rakovinou plic.

Tento citát mě donutil se tomu článku více věnovat:

Celkové náklady u VZP v roce 2016 na léčby všech rakovin byly 13 969 146 Kč, z toho na plíce a dýchací ústrojí 882 867 Kč. Každý z politiků a novinářů by si měl nejdříve zjistit tyto hodnoty a pak teprve se zarděním lhát, že výběr 60 miliard nikdy nemůže uhradit náklady necelých 0,9 miliard za léčbu rakovin plic kuřáků i nekuřáků dohromady.

Zdroj: http://oldrichsramek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=607657

Panu autorovi, buď omylem nebo úmyslně vypadlo slůvko miliony, takže ten, kdo čte, "z toho na plíce a dýchací ústrojí 882 867 Kč." myšleno za rok za celý stát, tak vyskakuje z kůže. Těch asi 900.000,- Kč ročně by asi tak pokrylo náklady na jednoho lékaře a jednu sestřičku za ten který rok.

Ale, nechci se hádat o čísla. Sám je přesně neznám. Hádám se o to, že autor, patrně ublížený kuřák nebo alespoň sympatizant s ublíženými kuřáky, nabízí jakýsi nesmyslný odvetný boj s alkoholem. Je mi jasné, že jde o nadsázku, ale přesto to sem dám, ať má autor větší čtenost:

Konzumentů alkoholu je víc jak kuřáků, proto si zatím naši politici nedovolí zakázat tento nezdravý jed. Alespoň pro začátek se přece jen něco povedlo. Jako za komunismu se vrátil zákaz nalévat podnapilým a řidičům. Jistě budou kolem dokazování, co kde kdo již vypil, velké a nákladné tahanice, proto navrhuji zavést dechové zkoušky každému příchozímu a předem spočítat, kolik mu lze ještě maximálně dovolit vypít v nějakém uzákoněném limitu. Záznam dechové zkoušky by byl poslán jako u EET na vytvořenou ústřednu a zákazníkovy by bylo dáno potvrzení, které by posloužilo policii, soudu, případně pomohlo prokázat místo i množství konzumace alkoholu při domácím výslechu. Při své skromnosti za tento skvělý nápad očekávám po jeho zavedení nějakou nominaci, vždyť budeme skutečně první na světě, kde se tento zákon prosadí. Výhody jsou bezesporné, úspora za policii, soudy, snížení rozvratů manželství atd. V podstatě tento seznam konzumace ale lze sledovat zavedením EET, ovšem prozatím jen u lidí platících osobní kartou.

Zdroj: http://oldrichsramek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=607657

Co k tomu říci? Tak, samozřejmě. Svět bez tučného vepřového, bez slazených nápojů, bez nikotinu, bez alkoholu, bez rychlých vozů, nemanželského sexu, se zdravou výživou, pohybem na čerstvém vzduchu a podobnými kravinami, by jistě byl světem krásným.

Pouze bych v něm nechtěl žít. A autor by měl přestat skučet jako ta postřelená šelma, protože prozatím nikdo žádné cigarety nezakázal ani vyrábět a ani na veřejnosti konzumovat. Pouze stanovil, kde se to nesmí, protože to prostě sere nás ostatní.

Po protestu pana Machačka doplňuji:

Slovo alkohol je velice rozšířené. A navíc by se dalo považovat i za mezinárodní. V angličtině je to alcohol, v němčině alkohol, ve francozštině l ́alcool a ve finštině alkoholi. Z toho lze usoudit, že i výslovnost je dosti podobná. Ale kde se tento název zrodil?

Podle prášku k černění očí

Alkohol pochází ze středolatinského slova alcohol, které bylo převztato z arabského al-k uh l (jinou variantou je al-k uh lul).

Původní význam byl „antimon“ – jemný prášek sloužízí k černění očí. Později byla takto nazývána v alchymii jakákoli látka získaná destilací či sublimací. A teprve až v 16. století byl tento výraz (alkohol) použit ve smyslu, ve kterém ho známe dnes.

„Alkohol“ neoznačoval jen pití

„Alkohol“ sloužil i jako prchavá látka rozptylující voňavky, ve kterých si arabové velmi libovali. Dále alkohol používali i ve zdravotnictví. S jeho pomocí vypalovali otevřené rány a tkáně malomocných. Dokonce na islámských územích byla největší hojnost nemocnic, které byly v dobrém stavu. Péče v nich byla bezplatná, což v jiných zemích světa neexistovalo.

http://alkoholia.cz/magazin/slovo-alkohol-pochazi-z-arabstiny-oznacovalo-prasek-pro-cerneni-oci

Autor: Jiří Hermánek | pondělí 5.6.2017 10:10 | karma článku: 19.23 | přečteno: 1278x

Další články blogera

Jiří Hermánek

Kameňáci a Paul Viti. Tak různí a přece stejní - čistokrevná sranda

Dostal jsem do nevůle lidí, kteří se domnívají, že film má jakýsi vyšší smysl. Někdy, občas. Film ale je prostředkem k pobavení národa a k vydělávání peněz. Ničím jiným film není. A občas také může být propagandisticky zneužit.

6.10.2017 v 11:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Jiří Hermánek

Selhaly brzdy? Ne, selhal řidič amatér

Jako přes kopírák se čas od času objeví zpráva a často i tragédie československého a později českého autobusu v cizině. Konkrétně v cizině, v horách. Ať v Rakousku, to nejčastěji, ale i jinde. V Itálii, ve Francii a podobně.

5.8.2017 v 19:32 | Karma článku: 10.86 | Přečteno: 207 | Diskuse

Jiří Hermánek

Strategická triáda prezidenta Miloše Zemana

Klasická strategická triáda jsou jaderné rakety, jaderné ponorky a strategické bombardéry. Mohu se samozřejmě i trochu mýlit a třeba by mě opravil náš NATO generál Petr Pavel, který kdysi jako člen KSČ hájil naší vlast.

1.7.2017 v 9:00 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 331 | Diskuse

Jiří Hermánek

Mě nesqala sovětská vojska, mě sqal socialismus...

A ten zde byl, ať se to komu líbí či nelíbí od roku 1948. A to v neskonale brutálnejší formě než za Husáka. Pokud to přeženu, tak za Gottwalda se věšelo, zatímco za Husáka byla jen šatlava.

26.6.2017 v 13:00 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 633 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Stručný vzkaz všem nevolícím voličům

Je známým faktem, že nízká volební účast nahrává extrémistickým subjektům. Proč? Protože otrávený umírněný volič se na to prostě vykašle, kdežto naštvaný příznivec extrémistů jde a na just jim to tam hodí.

20.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 17.89 | Přečteno: 488 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí pravda a láska, anebo lež a nenávist?

Kdyby bookmakeři přijímali sázky na odpověď na otázku v titulku, vsadil bych směle na vítězství lži a nenávisti. Proč? Protože lídři všech favorizovaných stran nám předváděli především lži, nenávist a osočování svých protivníků.

20.10.2017 v 16:13 | Karma článku: 19.16 | Přečteno: 691 |

Alena Kulhavá

Moji deváťáci zůstali jak opaření stát, když vešli do krypty, kde zahynul Gabčík a Kubiš

Jindy velmi rozverní, na holky, fotbal (ale už i společenské dění a svět) orientovaní habáni zůstali stát, mě i některým z nich zamrazilo a ukápla slza. Proč?

20.10.2017 v 14:55 | Karma článku: 30.34 | Přečteno: 1073 |

Jakub Kouřil

Žebra a maso České republiky

V průběhu plánovaného drancování a vysávání České republiky, už není z čeho brát. Žijeme v prázdné skořápce, v transitní zemí, přes které se přehnalo hejno kobylek. Za sebou zanechaly mezinárodní úmluvy, obchodní smlouvy, zákony..

20.10.2017 v 14:03 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 525 | Diskuse

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 13. - Den, kdy konečně zvítězila pravda a láska....

Podlední díl z cyklu Předvolební pohledy: Tentokrát, jak bude vypadat den, kdy konečně zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí....

20.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 2235 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1353

Inženýr v důchodovém věku, který si důchod krátí psaním krátkých a dlouhých blogů a pozorováním "cvrkotu" kolem.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.