KAL007: Pane kolego Stejskale, nečtete důkladně tento blog…

20. 07. 2014 11:30:00
Ani já ho nečtu moc důkladně, ale přesto jsem se od té velké tragédie vícekrát dočetl, „že ji mají na svědomí Rusové, kteří mají praxi v sestřelování civilních letadel“. A není nic platné, že to tehdy byl SSSR a nikoli Ruská federace. Každý rozumný člověk uzná, že Spolková republika Německo není zodpovědná za nacistické zločiny, ale již málokdo zde uzná, že Ruská federace není zodpovědná za stalinistické zločiny. Ostatně, oba dva systémy vyhladily řádově stejný počet obyvatel. A prosím, rozumějte dobře slovu řádově. V řádech desetimiliónů se ta suma rovná hodnotě od deseti do devadesáti a přesně v tomto rozsahu se oběti těch dvou systémů také počítají.

Dál ale ve svém článku docela bystře od nastaveného „objektivního kurzu“ uhýbáte, když tvrdíte, že se jedná o záhadu, která nikdy nebude vyřešena. Tady odbočím a řeknu jeden nehezký a nevkusný vtip, který ale, jak se mi zdá, sedne na popsanou situaci jako vyšitý.

Hádají se tři, kdo z nich má nejhloupější manželku. To, co říkají ti první dva jsem zapomněl, ale dobře si pamatuji, co říká ten třetí. Chlapi, to si nedovedete představit, jako hloupá je ta moje. Ona žádnej bimbas nemá a přesto má kabelku plnou prezervativů.

Ještě jednou se za ten vtípek omlouvám a myslím, že pokud by se ten člověk z vtipu zamyslel, pak by mu třeba také došlo, kde bere jeho mladá a hezká žena tolik peněz na parádu. A nemyslete si prosím, že tento druh přivýdělku neexistuje.

A ve stejném duchu lze pokračovat a onu „záhadu“ se pokusit vyřešit. Pokud totiž něco vypadá jako kachna, chodí jako kachna a kejhá jako kachna, tak je to kachna, i když budeme stokrát tvrdit, že na pozemku máme nevinného amerického krocana nebo dokonce krásného páva.

A otázka na odchylku té trasy byla již tehdy mnohokrát zodpovězena. Vy tvrdíte, že byla „nepatrná“. Ta odchylka, pane kolego, byla jako .... Raději to vytečkuji. Byla zhruba 8 stupňů šířky a já do Google Maps vrazil svoji současnou polohu v Praze, která je na 50. Rovnoběžce, přičetl jsem 8 stupňů a podívejte se, kde jsem se ocitnul.

Ale protože mi to kazí formát textu, je to uvedeno až na konci článku. Takže zanechme zkoumání map a řekněme, že odtud do Švédska je to dost daleko a jestliže odchylka kurzu, dle Vaší mapky, byla 8 stupňů severní šířky, pak to prostě je hodně.

Mohla být i menší, to nepopírám. Ale podle Vaší mapky se to „zbloudilé“ letadlo dostalo přesně tam, kam mělo, tedy nad poloostrov Sachalin. A tam udělalo také přesně to co, mělo. Vzbudilo k činnosti tamní protiletadlové radary, což asi byl účel celé té akce.

A když už jsme v tom lascivním žertování, tak je to asi tak stejná náhoda, jakoby někdo viděl svou ženu „náhodou“ vycházet z hodinového hotelu a „náhodou“ by za pět minut viděl odtamtud vycházet svého nejlepšího přítele.

Jistě, mohla by to být, jak sám píšete „Jeví se to celé jako jistá záhada a ne každou záhadu se podaří stoprocentně vyřešit.“

Nebo je vše jednoduché jako facka, že? Ti dva si odskočili do hotelu povyrazit se společně a na tom není nic záhadného. Je to pouze nepříjemná informace pro dotčeného manžela.

A stejně nepříjemnou informací pro klub přátel a fanoušků USA, je ona domněnka, hraničící s jistotou, že prostě celá akce byla naplánována tak, aby se získalo co největší množství informací o sovětském obranném systému v oněch místech.

Samozřejmě jsem u toho rozhodování nebyl a ani nemohu s jistotou tvrdit, že to tak proběhlo. Ale po důkladném přečtení několika knih o fungování amerických tajných služeb z per amerických autorů si troufnu říci, že finální úvaha by mohla znít asi takto:

Tak, na civilní letadlo Sověti snad střílet, nebudou. No a kdyby ano, tak získáme tak k těm potřebným datům získáme ještě prvotřídní propagační matriál.

A také něco pro odlehčení: Kajak ve tvaru cmundy aneb Life size pussy boat from Japan...

Dodatek: Nemohu než se ozvat. Bylo mi vyčteno, že moje interpretace polohy "8°severně od kurzu" je chybná. Ano, možná jsem se špatně mluvnicky vyjádřil. Ale, pokud se zahledíte na mapu pana Stejskala, tak uvidíte, že skutečná poloha toho letadla byla asi o 8° SŠ proti plánu letu posunuta.

S navigačními systémy to ale nemá absolutně nic společného. Poloha je poloha, ať je změřena jakýmkoli technickým prostředkem, třeba sextantem, podle hvězd nebo kouřem z kouzelných bylin. A jádro celé té diskuze je o tom, jak k té příšerné odchylce mohlo dojít.

Idealisté si myslí, že omylem a realisté, že záměrně. A to za zcela jistým účelem.

A nyní ještě ta poloha 8°severně od Prahy, která přibližně odpovídá odchylce na Vaší mapě.

58°02'41.7"N 14°24'43.8"E

58.044911, 14.412177

Autor: Jiří Hermánek | neděle 20.7.2014 11:30 | karma článku: 24.22 | přečteno: 1296x

Další články blogera

Jiří Hermánek

Mé milované plynové autíčko má dnes 18. narozeníčko a dostalo papáníčko

Já osobně si myslím, že dva chlapi se lépe shodnou na ženský, než na autě. Má to více důvodů, ale ten hlavní jen, že ji má a nikdo předem neví, co ho vlastně čeká. A když to klapne, tak se mu kamarádi diví.

29.11.2017 v 13:41 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jiří Hermánek

Všechny ty dívky a ženy, co jsem s nimi nespal...

Námět na tento článek mě napadl v hostinci U Lenina (Lenin je vJečný). Kamarád Mirek se zpozdil, protože si v hlavě špatně srovnal hodiny. Místo příchod 12:30 si nastavil odchod ve 12:30.

21.11.2017 v 15:44 | Karma článku: 8.28 | Přečteno: 265 | Diskuse

Jiří Hermánek

Kameňáci a Paul Viti. Tak různí a přece stejní - čistokrevná sranda

Dostal jsem do nevůle lidí, kteří se domnívají, že film má jakýsi vyšší smysl. Někdy, občas. Film ale je prostředkem k pobavení národa a k vydělávání peněz. Ničím jiným film není. A občas také může být propagandisticky zneužit.

6.10.2017 v 11:00 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 182 | Diskuse

Jiří Hermánek

Selhaly brzdy? Ne, selhal řidič amatér

Jako přes kopírák se čas od času objeví zpráva a často i tragédie československého a později českého autobusu v cizině. Konkrétně v cizině, v horách. Ať v Rakousku, to nejčastěji, ale i jinde. V Itálii, ve Francii a podobně.

5.8.2017 v 19:32 | Karma článku: 16.02 | Přečteno: 267 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Olga Pavlíková

A tohleto chce být nazýváno lídr EU

Francie má ekonomické problémy kam oko dohlédne, vysoká nezaměstnanost je jedním z nich. Namísto, aby je Macron, coby prezident s velkou pravomocí, nepopulisticky a v součinnosti s Francouzy řešil krok po kroku,

19.6.2019 v 10:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Michal Pohanka

Hledá se žena!

Budu tě milovat až za hrob, respektive za urnu (při dnešních cenách hrobů), a lásku ti celým svým srdcem po infarktu dávat. Ani míry 160/160 nejsou překážkou. Jde mi na psí uši hlavně o duši! Tak se ozvi!

18.6.2019 v 19:23 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 460 | Diskuse

Karel Trčálek

Hospodin je zdrojem veškerého zla na tomto světě

Já vím, něco v tom duchu tvrdil i Ivan Karamazov. Ale stejně jsem jenom totální pitomec, který jen totálně nepochopil Starý zákon

18.6.2019 v 17:27 | Karma článku: 11.56 | Přečteno: 243 | Diskuse

František Skopal

Jak se chovat v dnech, Biblí předpovězené Apokalypsy? Užitečný manuál pro každý případ

Žijeme ve světě materialismu a ateismu. Žijeme ve světě materiálního a konzumního blahobytu, který se pro mnohé stal jakýmsi falešným rájem na zemi.

18.6.2019 v 14:45 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 628 | Diskuse

Beata Krusic

Malé zastaveníčko nad stavem školství

Nebo také pozastavení nad tím, co žije ve stínu témat - společensky velmi uznávaných. Ve stínu debaty např. o navyšování platů učitelů, efektivnějšího vzdělávání a mnohých jiných "důležitých" věcí.

18.6.2019 v 8:27 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 511 | Diskuse
Počet článků 2237 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1360

Inženýr v důchodovém věku, který si důchod krátí psaním krátkých a dlouhých blogů a pozorováním "cvrkotu" kolem.

Najdete na iDNES.cz