Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Největší zastánci poststalinského sovětského systému…

...jsou naši drazí pravdoláskaři. Ti se shlédli v kyjevském majdansko-fašistickýmm způsobem etablovaného režimu a snaží se mu všemi silami pomoci. Při jedněch diskuzích je u nich Rusko a předtím SSSR ten největší hnůj na světě, ale jak se situace změní, tak tento „nelidský“ a nelidský (uvozovky platí pro SSSR) buď obhajují, nebo proklínají. A když proklínají, tak jde veškerá logika stranou. Jak je to dlouho, co zde byla diskuze o Gulagu a jeho táborech (zkratka GULAG patří instituci „Hlavní správa nápravně-pracovních táborů“), pod kterou jednotlivé tábory patřily.

Já se dopustil obrovské indiskrece, za kterou jsem to tedy příšerně schytal, když jsem si dovolil napsat, že kdybych byl v německém vyhlazovacím táboře vyhnán z vlaku a věděl, s 99,99% pravděpodobností, že můj život ještě ten den skončí v pecích onoho tábora, tak bych samozřejmě skončil v raději v Gulagu.

A KDYŽ PÍŠI VYHLAZOVACÍ, TAK MYSLÍM VYHLAZOVACÍ A NIKOLI KONCENTRAČNÍ!!!

V psychologii se to jmenuje indukce a spočívá v tom, že jeden děj či pocit vyvolá jiný. A neskutečné přehánění o hrůzách Gulagu, o kterých nikdo z nás vůbec nic neví, by mělo indukovat či vyvolat negativní pocity vůči současnému Rusku a Putinovi.

Tak to prostě je a není to jen o Gulagu, ale o všem, co negativního lze na SSSR vytáhnout a přišít Rusku. A je toho vážně hodně.

Gulag, ať byl jakkoli tvrdý, se přežít dal. Solženicyn a Koroljov jistě nebyli jediní. Ale Treblinka, ať její „sprchy“ vypadaly jakkoli mírumilovně, se přežít nedala. V tom je, přátelé pravdoláskaři, ten zásadní rozdíl mezi námi. A také v našem chápání oněch dvou fenoménů.

Ale, proč to vše píši? Samozřejmě jde o Ukrajinu, potažmo její dočasnou državu Krym. Dovolil jsem si takové srovnání anexe Tibetu 1950 Čínou a anexe Krymu Ukrajinou v roce 1954. A nezlobte se na mě, myslím si, že normální lidi vůbec nezajímá způsob, jakým k něčemu došlo, ale výsledky.

Vezměme Maďarsko 1956 a Československo 1968. Ty sovětské zásahy se absolutně nedají srovnat. V Maďarsku to nebylo nic jiného než masakr. Wikina ani neumí počet obětí vyčíslit a počet popravených byl prý až 350.

A přesto, kdo přijel v roce 1980 do Maďarska, viděl tam daleko větší společenský pokrok než u nás. I když ten sovětský zásah v roce 1968 byl oproti tomu maďarskému 1956 naprostou selankou, při které přišli lidé o život hlavně při nehodách, a popraven nebyl vůbec nikdo.

Tím chci říci, že skutečnost, že v roce 1950 obsadila Tibet čínská vojska a v roce 1954 se Krym podařilo přesunout do jiné administrativy pouhým škrtem pera, nehraje v podstatě žádnou roli. To, co roli skutečně hraje, je, jak se lidé na tom území skutečně cítí.

Podle všeho došlo v Tibetu k obrovskému celkovému materiálnímu zlepšení, které by ale měl, i s patřičnými negativy, vysvětlit lidé, kteří o tom vědí více. Ale převod Krymu do ukrajinské správy, nepřinesl tamnímu obyvatelstvu vůbec žádné zlepšení, ale spíše jen zhoršení jejich situace.

Hlavně pak běhen posledního roku, kdy se vlády v Kyjevě zmocnila nacionalistická skupina, jejímž prvním zákonem bylo zrušení ruštiny jako úředního zákona. To jsou parametry, podle kterých se lidé na Krymu rozhodovali a nikoli podle toho, co 1954 rozhodl N.S.Chruščov a politbyro.

A toto zbožštění rozhodnutí sovětského politbyra z pera jednoho diskutéra mě opravdu pobavilo. Zvláště pak, když se občas dočteme, že Chruščov propašoval na zasedání politbyra zbraň, aby mohl zastřelit Beriju. Ale to asi není pravda.

„…V roce 1954, kdy byl z rozhodnutí politbyra (nikoli samotného Chruščova, ten ještě tehdy bojoval o moc se Stalinovými "pohrobky") Krym přičleněn k Ukrajině…“

Takže, abych na závěr učinil ten závěr: Na jedné straně Gulagy a nelidská říše a na druhé straně „demokratické rozhodnutí politbyra“?

To prostě není nic jiného než účelová argumentace, kdy chci jednou pošpinit Rusko a podruhé podržet Ukrajinu v jejím nároku na Krym tím, že budu nelidský kremelský režim legalizovat, glorifikovat a jeho rozhodnutí také verifikovat.

Protiprávní sovětský režim byl prostě protiprávní a tam, kde je možné provést revizi jeho nezákonných rozhodnutí, tam by se to mělo udělat. A to nejen na Krymu. 

Hlupáci mají vždy tu největší radost

 

 

Autor: Jiří Hermánek | pátek 25.7.2014 16:40 | karma článku: 25,61 | přečteno: 1000x
  • Další články autora

Jiří Hermánek

Mé milované plynové autíčko má dnes 18. narozeníčko a dostalo papáníčko

Já osobně si myslím, že dva chlapi se lépe shodnou na ženský, než na autě. Má to více důvodů, ale ten hlavní jen, že ji má a nikdo předem neví, co ho vlastně čeká. A když to klapne, tak se mu kamarádi diví.

29.11.2017 v 13:41 | Karma: 7,80 | Přečteno: 503x | Diskuse| Společnost

Jiří Hermánek

Všechny ty dívky a ženy, co jsem s nimi nespal...

Námět na tento článek mě napadl v hostinci U Lenina (Lenin je vJečný). Kamarád Mirek se zpozdil, protože si v hlavě špatně srovnal hodiny. Místo příchod 12:30 si nastavil odchod ve 12:30.

21.11.2017 v 15:44 | Karma: 8,28 | Přečteno: 435x | Diskuse| Společnost

Jiří Hermánek

Kameňáci a Paul Viti. Tak různí a přece stejní - čistokrevná sranda

Dostal jsem do nevůle lidí, kteří se domnívají, že film má jakýsi vyšší smysl. Někdy, občas. Film ale je prostředkem k pobavení národa a k vydělávání peněz. Ničím jiným film není. A občas také může být propagandisticky zneužit.

6.10.2017 v 11:00 | Karma: 10,54 | Přečteno: 297x | Diskuse| Společnost

Jiří Hermánek

Selhaly brzdy? Ne, selhal řidič amatér

Jako přes kopírák se čas od času objeví zpráva a často i tragédie československého a později českého autobusu v cizině. Konkrétně v cizině, v horách. Ať v Rakousku, to nejčastěji, ale i jinde. V Itálii, ve Francii a podobně.

5.8.2017 v 19:32 | Karma: 16,39 | Přečteno: 308x | Diskuse| Společnost

Jiří Hermánek

Strategická triáda prezidenta Miloše Zemana

Klasická strategická triáda jsou jaderné rakety, jaderné ponorky a strategické bombardéry. Mohu se samozřejmě i trochu mýlit a třeba by mě opravil náš NATO generál Petr Pavel, který kdysi jako člen KSČ hájil naší vlast.

1.7.2017 v 9:00 | Karma: 21,28 | Přečteno: 431x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 2237
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1371x
Inženýr v důchodovém věku, který si důchod krátí psaním krátkých a dlouhých blogů a pozorováním "cvrkotu" kolem.