Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákazem alkoholu - přímou linkou k Islámu...

5. 06. 2017 10:10:06
I když alkohol je vlastně arabské slovo (Alkohol pochází ze středolatinského slova alcohol, které bylo převztato z arabského al-k uh l (jinou variantou je al-k uh lul). a vyznavači Alláha prý kdysi chlastali jak o život...

...dokud jim to prorok Mohamed před nějakou bitvou nezatrhl, protože "vožralí jak pytli" by netrefili ani vrata od mešity. Od té doby prý muslimové nepijí a to ani tehdy, kdy alkohol byl "vodou života", eau - de - vie , či aquavit.

Ten název "voda života" vznikl prý proto, protože těžce zranění vojáci, s utrženými končetinami a podobně, často umírali na šok a notná dávka alkoholu šoku zabránila.

Podobný efekt má dnes sebevrah, který, než vyskočí z okna se pořádně nafutruje prášky a ty mu vlastně zachrání život.

Dosti však exkurzí do vzdálenější minulosti a věnujeme se tomu, co jsme my sami zažili a o čem můžeme vypovídat. Pivo, to je tzv "alkohol lite". Člověk už musí požít docela slušné množství, aby byl řádně upraven, o tom žádná.

Naše generace začala pivařit tak ve 14-15 letech. Na zájezdu na vodě, hup tak tři dvanáctky ve Vyšším Brodě a pak hned zpět do tábora. Kuriózní bylo, když jsem ve svých 15 letech utrpěl lehčí úraz na ruce a náš vedoucí jako anestetikum použil dvě Plzně. Vypít.

A to pivečko šlo s námi dál, i když často jsme mu byli nevěrní. Jako pořadatelé na maturitním plese 1964 jsme dosti nevázaně lemtali v Lucerně Gin Fizz, skleničku za 5,50 Kčs a pak se chovali také trochu nevázaně.

Ale v líčení různých kulišáren, které jsme, často pod lehkým vlivem alkoholu spáchali, nehodlám pokračovat. Bylo to stále totéž a většinou nám bylo velmi dobře, ovšem ráno také velmi špatně. To se ale stává běžně.

Na toto téma mě přivedl článek pana Oldřicha Šrámka:Opakovaná lež se stává běžnou pravdou, kdy celkem šikovně, leč naprosto nepřesně, argumentuje tím, že stát nás stále obelhává o tom, kolik stojí léčení pacientů s rakovinou plic.

Tento citát mě donutil se tomu článku více věnovat:

Celkové náklady u VZP v roce 2016 na léčby všech rakovin byly 13 969 146 Kč, z toho na plíce a dýchací ústrojí 882 867 Kč. Každý z politiků a novinářů by si měl nejdříve zjistit tyto hodnoty a pak teprve se zarděním lhát, že výběr 60 miliard nikdy nemůže uhradit náklady necelých 0,9 miliard za léčbu rakovin plic kuřáků i nekuřáků dohromady.

Zdroj: http://oldrichsramek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=607657

Panu autorovi, buď omylem nebo úmyslně vypadlo slůvko miliony, takže ten, kdo čte, "z toho na plíce a dýchací ústrojí 882 867 Kč." myšleno za rok za celý stát, tak vyskakuje z kůže. Těch asi 900.000,- Kč ročně by asi tak pokrylo náklady na jednoho lékaře a jednu sestřičku za ten který rok.

Ale, nechci se hádat o čísla. Sám je přesně neznám. Hádám se o to, že autor, patrně ublížený kuřák nebo alespoň sympatizant s ublíženými kuřáky, nabízí jakýsi nesmyslný odvetný boj s alkoholem. Je mi jasné, že jde o nadsázku, ale přesto to sem dám, ať má autor větší čtenost:

Konzumentů alkoholu je víc jak kuřáků, proto si zatím naši politici nedovolí zakázat tento nezdravý jed. Alespoň pro začátek se přece jen něco povedlo. Jako za komunismu se vrátil zákaz nalévat podnapilým a řidičům. Jistě budou kolem dokazování, co kde kdo již vypil, velké a nákladné tahanice, proto navrhuji zavést dechové zkoušky každému příchozímu a předem spočítat, kolik mu lze ještě maximálně dovolit vypít v nějakém uzákoněném limitu. Záznam dechové zkoušky by byl poslán jako u EET na vytvořenou ústřednu a zákazníkovy by bylo dáno potvrzení, které by posloužilo policii, soudu, případně pomohlo prokázat místo i množství konzumace alkoholu při domácím výslechu. Při své skromnosti za tento skvělý nápad očekávám po jeho zavedení nějakou nominaci, vždyť budeme skutečně první na světě, kde se tento zákon prosadí. Výhody jsou bezesporné, úspora za policii, soudy, snížení rozvratů manželství atd. V podstatě tento seznam konzumace ale lze sledovat zavedením EET, ovšem prozatím jen u lidí platících osobní kartou.

Zdroj: http://oldrichsramek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=607657

Co k tomu říci? Tak, samozřejmě. Svět bez tučného vepřového, bez slazených nápojů, bez nikotinu, bez alkoholu, bez rychlých vozů, nemanželského sexu, se zdravou výživou, pohybem na čerstvém vzduchu a podobnými kravinami, by jistě byl světem krásným.

Pouze bych v něm nechtěl žít. A autor by měl přestat skučet jako ta postřelená šelma, protože prozatím nikdo žádné cigarety nezakázal ani vyrábět a ani na veřejnosti konzumovat. Pouze stanovil, kde se to nesmí, protože to prostě sere nás ostatní.

Po protestu pana Machačka doplňuji:

Slovo alkohol je velice rozšířené. A navíc by se dalo považovat i za mezinárodní. V angličtině je to alcohol, v němčině alkohol, ve francozštině l ́alcool a ve finštině alkoholi. Z toho lze usoudit, že i výslovnost je dosti podobná. Ale kde se tento název zrodil?

Podle prášku k černění očí

Alkohol pochází ze středolatinského slova alcohol, které bylo převztato z arabského al-k uh l (jinou variantou je al-k uh lul).

Původní význam byl „antimon“ – jemný prášek sloužízí k černění očí. Později byla takto nazývána v alchymii jakákoli látka získaná destilací či sublimací. A teprve až v 16. století byl tento výraz (alkohol) použit ve smyslu, ve kterém ho známe dnes.

„Alkohol“ neoznačoval jen pití

„Alkohol“ sloužil i jako prchavá látka rozptylující voňavky, ve kterých si arabové velmi libovali. Dále alkohol používali i ve zdravotnictví. S jeho pomocí vypalovali otevřené rány a tkáně malomocných. Dokonce na islámských územích byla největší hojnost nemocnic, které byly v dobrém stavu. Péče v nich byla bezplatná, což v jiných zemích světa neexistovalo.

http://alkoholia.cz/magazin/slovo-alkohol-pochazi-z-arabstiny-oznacovalo-prasek-pro-cerneni-oci

Autor: Jiří Hermánek | pondělí 5.6.2017 10:10 | karma článku: 17.49 | přečteno: 1260x

Další články blogera

Jiří Hermánek

Mě nesqala sovětská vojska, mě sqal socialismus...

A ten zde byl, ať se to komu líbí či nelíbí od roku 1948. A to v neskonale brutálnejší formě než za Husáka. Pokud to přeženu, tak za Gottwalda se věšelo, zatímco za Husáka byla jen šatlava.

26.6.2017 v 13:00 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 497 | Diskuse

Jiří Hermánek

Čtvrtek, kamiónů den. Nechoď dcerunko k D1 ven. Preview...

Protože ty fotky z 15.6. odpoledne, kdy jsme se po D1 vraceli do Prahy, jsou v mobilu a já v OL píšu na tabletu. Což je úkol náročný a ne vždy vyjde.

26.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 13.24 | Přečteno: 557 | Diskuse

Jiří Hermánek

Rusko a Putin pohledem obyčejného Čecha

SSSR a Rusko mě nikdy zvlášť "netankovaly" a styky s ním jsme měl velmi omezené. Byl to dáno mojí jazykovou specializací (A,N,F). Takže kontakt se SSSR/Rusy se v "dobách temna", kdy jsme byli mladí a veselí a na politiku sqali...

25.6.2017 v 6:45 | Karma článku: 30.05 | Přečteno: 967 | Diskuse

Jiří Hermánek

Statisíce podpíraču? Tak to je pěkně na draka...

Moji ctění kolegové Turner a Vlk, každý svým osobitým způsobem, ztvárnili svůj názor na tu kreaturu, co sedí, jako žába na prameni, na Hradě a nehodlá tam vpustit žádného pravdoláskovce. To je tedy ale opravdu smutné.

23.6.2017 v 14:30 | Karma článku: 31.92 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč si president Miloš Zeman podřezává pod sebou větev?

President Miloš Zeman slíbil, že bude uvažovat o „bobříkovi mlčení“. Prý si všiml, že když mlčí, rostou mu žebříčky oblíbenosti,a naopak, když mluví, obliba klesá. Není se co divit, když se president svou mluvou dostává na dno!

28.6.2017 v 20:42 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 503 | Diskuse

Jan Ziegler

Žádné omluvy za kolonizaci, i ty podněcují islámský terorismus

Tito omlouvači bývají pokrytečtí a hlavně nebezpeční. Šíří totiž báchorku o zlém Západu a hodném rozvojovém světě, který údajně tolik trpěl pod koloniálním útlakem. Jenomže to je příšerné zlé nepravdivé černobílé vidění světa.

28.6.2017 v 18:35 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 625 | Diskuse

Vladimír Havránek

Prezident na Vysočině slíbil omezení sprostých slov a následně přirovnal premiéra ke svini

Miloš Zeman slíbil při dnešním setkání se starosty a zastupiteli v Jihlavě, že omezí své verbální projevy. To mu nezabránilo, aby vzápětí nazval premiéra Sobotku tímto hanlivým výrazem. Kam až lze v tomto úřadu zajít?

28.6.2017 v 13:35 | Karma článku: 23.10 | Přečteno: 1086 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Máme se co učit

Nedostatek vody začíná trápit naši zemi. Pro zkušenosti se obracíme k Izraeli. Dobrá volba. Tato „pouštní“ země to s vodou umí. A mohla by nás toho spoustu naučit nejen ohledně hospodaření s vodou.

28.6.2017 v 12:48 | Karma článku: 17.19 | Přečteno: 463 | Diskuse

Pavel Vrba

Když dorazí temný stín

a k tomu ještě se zpožděním. Člověku se pak pod nohama otřese zem a duši zahalí smutek. Jsou to okamžiky, kdy si člověk plně uvědomí tu smrtelnost všeho živého, co má rád a na čem mu skutečně záleží.

28.6.2017 v 9:45 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 582 | Diskuse
Počet článků 2232 Celková karma 26.18 Průměrná čtenost 1350

Inženýr v důchodovém věku, který si důchod krátí psaním krátkých a dlouhých blogů a pozorováním "cvrkotu" kolem.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.